Instalacje fotowoltaiczne w praktyce - energy

sma sunny boy

Panele słoneczne nie mają ruchomych części

Oprócz tego, że panele słoneczne umożliwiają życie poza siecią, być może największą korzyścią z korzystania z energii słonecznej jest to, że jest ona zarówno czystym, jak i odnawialnym źródłem energii. Wraz z nadejściem globaln

Instalacje fotowoltaiczne w praktyce - energy sma sunny boy
ej zmiany klimatu, stało się ważniejsze, abyśmy robili wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć presję na naszą atmosferę spowodowaną emisją gazów cieplarnianych. Panele słoneczne nie mają ruchomych części i wymagają niewielkiej konserwacji. Są solidnie zbudowane i trwają przez dziesięciolecia, kiedy są starannie utrzymywane.

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą paneli słonecznych i energii słonecznej jest to, że po opłaceniu przez system początkowych kosztów instalacji wytwarzana przez niego energia elektryczna jest przez resztę okresu eksploatacji systemu, która może wynosić nawet 15-20 lata w zależności od jakości systemu, jest całkowicie darmowy! W przypadku właścicieli systemów energii słonecznej pracujących w sieci korzyści zaczynają się od momentu włączenia systemu, potencjalnie eliminując miesięczne rachunki za energię elektryczną lub, co jest najlepsze, faktyczne zarabianie na właścicielu systemu dodatkowych dochodów od firmy elektrycznej. Solary mają mnóstwo zalet. Istnieje wiele innych zastosowań i korzyści związanych z wykorzystaniem paneli słonecznych do generowania zapotrzebowania na energię elektryczną. Fotowoltaika jest zazwyczaj dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie, więc wiele osób może sobie pozwolić na zastosowanie tak świetnego rozwiązania.


I z tego skromnego początku powstanie

Energia słoneczna zaczyna się od słońca. Panele słoneczne służą do przekształcania światła słonecznego, które składa się z cząstek energii zwanych „fotonami”, w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania obciążeń elektrycznych. Panele słoneczne mogą być stosowane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w systemach zdalnego zasilania kabin, urządzeniach telekomunikacyjnych, teledetekcji i, oczywiście, do produkcji energii elektrycznej w domowych i komercyjnych systemach energii słonecznej.

Rozwój energii słonecznej sięga ponad 100 lat. Na początku energia słoneczna była wykorzystywana głównie do produkcji pary, która następnie mogła być wykorzystana do napędzania maszyn. Ale dopiero odkrycie „efektu fotowoltaicznego” przez Edmonda Becquerela, który umożliwi konwersję słonecznej energii elektrycznej słonecznej. Odkrycie Becquerela doprowadziło następnie do wynalezienia w 1893 roku przez Charlesa Frittsa pierwszego prawdziwego ogniwa słonecznego, które powstało przez pokrycie cienkich warstw złota selenem. I z tego skromnego początku powstanie urządzenie, które znamy dzisiaj jako panel słoneczny.

Russel Ohl, amerykański wynalazca z listy płac Bell Laboratories, opatentował pierwsze na świecie krzemowe ogniwo słoneczne w 1941 roku. Wynalazek Ohla doprowadził do wyprodukowania pierwszego panelu słonecznego w 1954 roku przez tę samą firmę. Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie w satelitach kosmicznych. Dla większości ludzi pierwszy panel słoneczny w ich życiu był prawdopodobnie osadzony w ich nowym kalkulatorze - około lat siedemdziesiątych. Solary są bardzo popularne, ponieważ fotowoltaika ma wiele zalet.


Fotowoltaika - technologia, która zachwyca skutecznością

Nowe technologie, zwłaszcza te, które chronią środowisko, z całą pewnością budzą coraz większe zainteresowanie. Fotowoltaika jest jedną z tych instalacji, dzięki którym można zaoszczędzić. Nawet, jeśli zainstalowanie do niej należących paneli może kosztować na początku trochę więcej, to w ostateczności wygenerowany w ten sposób prąd jest o wiele tańszy, gdyż w pełni naturalny.

Co to takiego fotowoltaika
Jak już można było się domyślić, wspomniana instalacja służy przede wszystkim do generowania prądu za pomocą paneli słonecznych. Panele słoneczne magazynują promienie słoneczne, które zamieniane są na energię, mogące zasilić urządzenia takie jak: lodówkę, zmywarkę, czy też telewizor. W polskich warunkach logicznym jest, że najwięcej prądu zostanie wygenerowanego w miesiącach letnich. I nic straconego, ponieważ niewykorzystany na bieżąco prąd, zaczyna być magazynowany po to, aby można było go wykorzystać w miesiącach zimowych. Panele fotowoltaiczne łatwo mylone są z kolektorami słonecznymi. Jednak te drugie służą jedynie do podgrzewania wody. A więc można przypuszczać, że istnieje na obecną chwilę lepsza technologia.

Inwerter i jego dobór
Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów opisywanej instalacji, a więc musi być dobrany w sposób, który zapewni najwyższą sprawności układu fotowoltaicznego. Jego dobór zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni paneli słonecznych. Podczas inwertera i całej instalacji warto doradzić się specjalistów, aby nie mieć wątpliwości, co do montowanej na naszym dachu fotowoltaiki.